3/6 Régi mesterségek
A mai szakmák nagy hibája, hogy nem az élhető életet ,támogatják’ a megszerzett tudással. Tehát, eladó szak helyett marketing szak van, mely után eladói szakmát kell tanulni. Jó dolog marketinget tanulni, ám ettől nem lesz tele a gyomra az embernek.
A régi mesterségek a létfenntartásra irányultak, azt művészi fokra fejlesztette az egyén. Ezért ember közelibb. Javaslom mindenkinek, legyen két szakmája, egy a mai világnak, egy pedig olyan, amivel értéket alkot a társadalomnak és saját lelkének.
4/6 Családi hagyományok
Minden családnak van kialakult hagyomány rendszere. Ez adja az állandóságot, erősíti az identitást. A nemesi családok szertartásossága is ezt volt hivatott képviselni. Az aprónak tűnő dolgokban vitték tovább a valódi érté
... Tovább »
1/6 Hagyományőrzés, mint divat
Nehéz abból a pozícióból hagyományokat, régi életszemléletet őrizni, mely szerint az a valódi érték, ami a világ számára elfogadott. Bárhogyan is van, akár divatként, akár szívből cselekszi a hagyományok őrzését az egyén, az mindenképp jó: mert megismerünk dolgokat, életünk részévé válik, valódi dísszel ékíti lelkünket, környezetünket, és talán eljutunk odáig is, hogy beépül életszemléletünkbe, és ami még fontosabb, a gyerekeinkébe is.
2/6 Régi tárgyak
A nyolcvanas években divatja volt a paraszti használati tárgyak gyűjtésének, ám más dolog valamit azért magunk körül tartani, mert szép, és megint más egy olyan – alapvetően használható – tárggyal dolgozni, későbbi, esetleges használat céljából elrakni, amihez érzelmi kötődésünk is van.
A régi tárgyak nem csak szívünket melengetik, nem csak
... Tovább »
A párválasztásban is kiemelten fontos volt, hogy a tagok dolgosak legyenek. Az ismerkedés során különféle módon próbálták kipuhatolni, hogy a hajadon kellőképpen munkaszerető-e. A leányt otthon kímélni igyekeztek, de az udvar és a belső terek tisztán tartása az ő feladata volt. Ha a legény – akár váratlanul érkezve – szemetesen találta az udvart vagy elhanyagoltan a szobát, könnyen pontot tehetett a kapcsolat végére.
A menyecskekor nagy változást hozott a leány életében, hiszen attól fogva egy másik családban kellett helytállnia, ahol a házbeli asszonyok mindegyike parancsolhatott neki, számon kérhette munkáját. A hagyományos életforma a nagycsaládi szervezetet tartotta ide
... Tovább »